2023 Hurma İhracatı İthalatı Yapan Firmalar Toptan Hurma Toptancıları

Hurma ihracatı yapmak için GloballyPort.com! Toptan hurma üreticileri, ithalatçıları ve hurma ihracatı yapan firmalar için hemen bize ulaşın.
hurma ihracatı

Türkiye, hurma üretimi ve ihracatında önemli bir ülke konumunda yer almaktadır. Ülkemizde en çok hurma üretimi Mersin, Adana, Hatay, Şanlıurfa, Antalya, Diyarbakır ve Gaziantep illerinde gerçekleştirilmektedir. Türkiye, özellikle Medjool, Barhi, Deglet Nour, Zahidi, Khadrawy ve Halawy gibi farklı türlerde hurma üretmektedir. 2019 yılında Türkiye, toplam 148 bin ton hurma üretimi gerçekleştirmiş ve 92 bin tonluk hurma ihracatı gerçekleştirmiştir.

Dünya Pazarındaki Yeri ve Hedefleri

Türkiye, hurma ihracatında dünya pazarında giderek artan bir değer haline gelmektedir. Türk hurması, kalitesi ve lezzeti ile dünya genelinde tercih edilen bir ürün haline gelmiştir. Türkiye, hurma ihracatında en çok Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkelerle ticaret yapmaktadır.

hurma ihracatı türkiye

Türkiye, hurma ihracatında dünya lideri ülkeler olan Suudi Arabistan ve BAE gibi ülkelerin hemen ardından yer almaktadır. Türkiye, hurma ihracatında hedeflerini daha da yükseğe çıkarmakta ve dünya genelinde daha fazla ülkeye ihracat yapmak istemektedir. Ayrıca Türkiye, hurma üretiminde kullanılan modern teknolojileri ve yöntemleri kullanarak kaliteli ve lezzetli ürünler elde etmektedir. Bu sayede Türk hurması, dünya genelinde giderek daha fazla talep görmektedir.

Hurma İhracatında Türkiye

Sonuç olarak, Türkiye hurma üretiminde ve ihracatında önemli bir ülke konumundadır ve dünya genelinde giderek artan bir değer haline gelmektedir. Türk hurması, kalitesi, lezzeti ve üretiminde kullanılan modern teknolojiler sayesinde dünya genelinde tercih edilen bir ürün haline gelmektedir. Türkiye, hurma ihracatındaki hedeflerini daha da yükseğe çıkarmakta ve dünya genelinde daha fazla ülkeye ihracat yapmak istemektedir.

Ramazan ayının vazgeçilmezi olan hurma, dünyanın farklı yerlerinde sürekli olarak tüketilmektedir. Kansere karşı koruyuculuğu aşırı yüksek olan hurmalar, antioksidan içeriği sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bazı güzellik ilaçlarının yapımında da kullanılıyor. Hurma ithalatı yapan firmalar genelde Ramazan ayında toplu ürün satın alımı yaparlar. Türkiye’de toplu tüketimi Ramazan ayında çok yaygındır. 1 ay boyunca her eve giren hurmada, arz-talep dengesini korumak için yüz binlerce yon hurma ithal edilir. Hurma üreticileri, Türkiye’de yok denecek kadar azdır.

hurma ihracatı

Hurma ihracatı yapan firmalar Ortadoğu kıtasında yer almaktadır. Dünyanın her kıtasına gönderilen hurmanın farklı çeşitleri de vardır. Hurmanın ihracata uygun bir hale gelmesi için korunması gerekmektedir. Vakumlu bir şekilde paketlenen kurutulmuş hurmalar bu şekilde aylarca saklanabilir. 100 gr kurutulmuş hurma sadece 300 kaloridir. 300 kalorinin neredeyse hepsi ihtiyacımız olan besin değerlerini karşılamaktadır. İşte hurmanın içerisinde yer alan besin öğeleri;

 1. Karbonhidrat
 2. Protein
 3. Kolesterol
 4. Lif (posa)
 5. A vitamini
 6. B1 vitamini
 7. B2 vitamini
 8. B3 vitamini
 9. B6 vitamini
 10. B9 vitamini (Folik Asit)
 11. C vitamini
 12. Kalsiyum (Ca)
 13. Demir (Fe)
 14. Fosfor (P)
 15. Sodyum (Na)
 16. Potasyum (K)
 17. Magnezyum (Mg)

Toptan hurma ihracatı yapan firmalar, Hurma Satışı Yapan Yerler

Türkiye’de hurma üretimi yapan şirketlere ulaşmak için GloballyPort.com’u kullanabilirsiniz. Hurma aslında 4 mevsim tüketilen bir meyvedir. Türkiye’de sadece Ramazan ayında tüketiliyordu ama artık her mevsim insanlar hurma tüketmek istiyor. Talebi karşılamak için hurma satışı yapan yerler açılıyor. Hurma sağlıklı beslenme için ara öğün olarak tüketilebilir. Kilo vermek için yapılan diyet listelerinde hurmanın yeri her zaman sabittir.

Hurma yukarıda yer alan listedeki yararları sayesinde tam bir şeker deposudur. Rafine olmamış doğal şeker ile vücudumuzun ihtiyacı olan şekeri almamızı sağlar. Hurma ithalatı yapan firmalar doğal ve katkısız hurma satarlar. Bu hurmalar ilk olarak Türkiye’ye gelir. Ülkemizden dünyanın dört bir tarafına ihraç edilen hurmanın ana vatanı Arap ülkeleridir. Hurmanın meyvesi haricinde yaprakları, dalları bile çok önemlidir. Hurma ağacının yapraklarından çay, kür veya çeşitli içecekler yapılıyor. Dallarından ise çeşitli el aletleri yapılabiliyor.

Hurma çeşitlerinden de bahsetmeden geçmeyelim. Toptan Hurma ihracatı yapan firmalar genelde çeşitli hurmaları portföylerinde bulundururlar. Hurma üreticileri yüzlerce çeşit hurma üretimi yapmaktadır. Biz en çok tercih edilen ve en lezzetli hurmaları ele alalım.

En Sevilen Hurma Çeşitleri

 • Mecdül (Medjoul) hurması
 • Medine mebrum (mabroom) hurma
 • İran hurması
 • Tunus hurması
 • Sugai hurma
 • Acve hurma
 • Cennet hurması (Kaki)
 • Meşruk hurma
 • Şelebi hurma
 • Berni hurma

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email