Türkiye’den Rusya’ya İhracat Edilen Ürünler – Rusya’nın İthal Ettiği Ürünler

Türkiye'den Rusya'ya ihraç edilen ürünler listesi burada! GloballyPort.com ile Rusya'nın en çok ithal ettiği ürünleri öğrenebilirsiniz.

Türkiye’deki geniş sanayi ve çiftçilik ağı sayesinde civar ülkelere çok ciddi ihracat yapılıyor. Hemen yanı başımızda olan Rusya’ya çok fazla Türk üretimi ürün gidiyor. Özellikle Türkiye’nin meyve ve sebzeleri Rusya için vazgeçilmez ithalat kalemleri arasında yer alıyor. Rusya’ya ihraca yapılan ürünler haricinde çok fazla hizmette var. Örneğin Türkiye’den ürün satın almak isteyen kişiler birçok firmadan danışmanlık hizmeti alıyor. Danışmanlık hizmeti için tek bir firmaya aylık en az 2 ile 5 bin dolar arasında para ödeniyor. Türkiye’ye bu şekilde de Rus şirketler sayesinde para girişi olabiliyor. Türkiye’den Rusya’ya ihraç edilen ürünler listesine baktığımızda ilk sırada sizin de tahmin edeceğiniz gibi tarım ve hayvancılık ürünleri geliyor. Rusya bütün elektrik-elektronik ürünleri Çin’den satın alıyor.

Türkiye’den Rusya’ya ihraç edilen ürünler

Tarım ve hayvancılık ürünlerde elbette meyve ve sebze ürünleri haricine et ve tavuk ürünleri gibi ürünlerde var. Özellikle sezon meyveleri çok sık bir şekilde Rusya’ya ihracat yapılan meyveler arasında yer alıyor. Özellikle narenciye ve elma, armut gibi ürünler ihracat kalemlerinin ilk sırasında yer alıyor. Rusya’ya ihraç ettiğimiz ürünler arasında ikinci sırada ise tekstil ürünleri yer alıyor. Rus turistlerin Türkiye’ye geldiğinde ilk olarak gittiği yerler elbette mağazalar oluyor .Türk markalarından vazgeçmeyen Ruslar, Türkiye’den çok ciddi bir şekilde tekstil ürünü ithalat ediyor. Sadece giysi değil, battaniye veya kumaş gibi ürünlerin yanında havlu veya nevresim takımı gibi ürünlerde var. Rusya’nın Türkiye’den ithal ettiği ürünler listesinde elbette başa ürünlerde var fakat en çok ihracatı yapılan ürünler az önce dile getirdiğimiz gibidir.

Rusya’nın ithal ettiği ürünler

Rusya dünyadan en çok elektronik ürünler, ilaç ve kimya ürünleri, çeşitli makineler gibi ürünler ithalat ediyor. İlk sırada elektrik-elektronik ürünleri, ikinci sırada makineler ve aksamları ve üçüncü sırada ilaç ve kimya ürünleri yer alıyor. Rusya’nın ithal ettiği ürünler arasında artık son zamanlarda temizlik malzemeleri de var. Türkiye’nin Rusya’dan en çok satın aldığı ürünü de karşılıklıdır. Rusya bizden meyve ve sebze satın alırken, Türkiye’de Rusya’dan buğday, mısır gibi tahıl ürünlerini ithal etmektedir. Rusya’ya ihracat yapmak için veya Türkiye’de şirket kurulumundan ürün tedarikine kadar tüm bilgiler için bize ulaşabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email